Deneyler

LİMONDAN PİL YAPIMI

Burada amacımız; bir kimyasal reaksiyonun (limondan bir pil oluşturarak) nasıl elektrik üreteceğini ve oluşturulan bu pilin ne kadar güç üreteceğini görmektir.

Malzemelerimiz; Limon,bakır para ve çinkodan yapılmış çivi(limon,para ve çivinin sayısı isteğe bağlı olarak artırılabilir. )

Yapım aşamamız; Bir asidik çözeltideki bateriler iki farklı metalden oluşur.Bu metaller için bir limon çözeltisindeki en uygun olanı bakır ve çinkodur.Limonun içerdiği sitrik asit,bizim için gerekli olan asidik çözeltinin oluşmasını sağlar.Deney için seçilecek limonun iri,taze ve sulu olması pilimizin daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.Çinkodan yapılmış piller çinko ihtiyacımızı,bakırdan yapılmış para veya herhangi bir metal bakır ihtiyacımızı rahatça karşılayabilir.Limonun bir tarafına bakır metal parayı ve diğer tarafına çinko çiviyi yerleştirelim.Bakır paranın ve çinko çivinin temasının olmamasına dikkat etmeliyiz.

Yukarıdaki resimde görmüş olduğumuz pil limondan yapılmış basit bir pildir.Bakır para ve çinko çivimiz elektrotlarımız,limon suyumuz da elektrolitimizdir.Bütün piller (+) ve (-) kutba sahiptir.Buradaki (+) kutbumuz iyi bir iletken olan bakır para,(-) kutbumuz da çinko çividir.Elektronlar (-) kutuptan (+) kutba doğru akmaya başlar ve bu bize voltajın oluşmasını sağlar.
Eğer biz bu tek pilimize bir voltmetre bağlarsak oluşan voltajın çok düşük olduğunu görebiliriz(ki bu yaklaşık 1V kadardır)Malesef bu pil bize bi ampulü yakacak kadar bile bir akım oluşmasını sağlamaz.Bu problemi çözmek için ise limondan yaptığımız pilleri birleştirebiliriz.Birden fazla limon pili bir metal kablo yardımıyla bir limonun (+) kutbu diğer limonun (-) kutbuna gelecek şekilde bağlarsak,bu bize daha fazla voltaj üretilmesini sağlayabilir.4 adet limonu bu şekilde birbirine bağlarsak bu bize yaklaşık olarak 3.5 volt gibi bi voltaj üretilmesini sağlar ki bu da bi LED i yakmak için yeterlidir.

LED’ler çok düşük voltajda(yaklaşık 2 volt) ve az akımda çalışırlar.Limon pillerde düşük voltaj ve az akım ürettikleri için LED in yanmasını sağlayabilmiştir.
Bakırın ve çinkonun kalitesi deney için önemli bir faktördür. Bakırın saf bakır olması önemlidir ve14 ayar bakır bizim ihtiyacımızı karşılar.Farklı boyutlarda ve konfigürasyonlarda elektrotlarla deneyi yapmak bize farklı sonuçlar verebilir.
Daha yüksek voltajı ve daha fazla akımı, daha fazla limon pili birbirine bağlayarak elde edebiliriz. Her bir limon pilden yaklaşık(0.906 V) gerilim oluşur.İstenilen gerilime göre limon miktarını da ayarlayabiliriz.

Sonuç olarak;piller enerjiyi hiç yoktan üretmezler.Birtakım kimyasal olaylarla,depoladıkları kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çevirirler.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s